Lige nu er et rigtig godt tidspunkt at begynde en seriøs evaluering, da Windows Server 8 beta har opnået status som release candidate og fået sit fulde og endelige navn: Windows Server 2012. Og ja, brugergrænsefladen Metro er der stadig.
Efter installationen starter Windows Server 2012 direkte op i den nye, forbedrede Server Manager.
Det er her, du vælger roller og føjer funktioner til din Windows Server 2012-maskine, frem for under installationen, som det var tilfældet med Windows Server 2008.
De fleste administratorer kommer til at bruge det meste af deres tid i Server Manager (og ikke i den flise-baserede brugergrænseflade).
Mange forbedringer
Der er adskillige forbedringer i Server Manager, men den, jeg synes bedst om, er muligheden for at administrere flere forskellige servere som logiske grupper.
Man kan gruppere servere ud fra hvilke kriterier, der end passer til formålet såsom undernet, afdeling eller geografisk placering.
Server Manager kan bruge Active Directory til at oprette disse servergrupper og tildele bruger- og administratorrettigheder.
Kombinerer man denne mulighed med fjernadministration af server, bliver det meget lettere at organisere og håndtere store serverfarme.
Du kommer også til at arbejde med Active Directory via Server Manager, og du vil i den forbindelse bemærke, at Microsoft har videreudviklet kernen af sit system til identitetsstyring og adgangskontrol.
Den mest åbenlyse ændring er Active Directorys Dynamic Access Control-værktøjer.
De giver en regelbaseret struktur ikke alene i forhold til netværksressourcer, men med hensyn til specifik information.
Det dækker ikke blot Active Directory-baseret adgang til filer og mapper, men integrerer også med tilladelser i forbindelse med rettighedsstyringen i Windows.
Denne kombination gør det muligt for administratorer at strukturere en mere nuanceret dataadgang end nogensinde før, og som ikke kun dækker adgang til filer, men også adgang til at printe, gemme, sende og andre funktioner.