Minecraft logo

Kendt spil-udvikler vil boykotte Windows 8

2. okt 2012
- af Karim Pedersen - ComON.dk

Den svenske "Minecraft"-opfinder Markus Persson mener, at Microsoft ødelægger PC'en som en åben platform med sit nye Windows 8.

Svenske Markus "Notch" Persson er den seneste kendte udvikler, der har angrebet Microsofts strategi for Windows 8. Han mener, at Microsoft risikerer at ødelægge sit spil-økosystem. Tidligere har spilfirmaer som Valve og Activision Blizzard rettet en lignende kritik mod Microsoft.

Den kendte "Minecraft"-opfinder giver udtryk for sin kritik i to indlæg på Twitter.

"Jeg fik en e-mail fra Microsoft, der ville hjælpe med at 'certificere' "Minecraft" til Windows 8. Jeg svarede dem, at de skulle stoppe med at ødelægge PC'en som en åben platform," skriver Persson.

Læs anmeldelse af "Minecraft" her

I en ny Twitter-besked fortsætter han sin kritik af Microsofts nye operativsystem:

"Jeg vil hellere undvære, at "Minecraft" kan køre på Win8 end at spille efter deres regler. Dermed kan vi måske overbevise nogle få mennesker om, at de ikke skal skifte til Win8".

Der er solgt mere end 7,5 millioner eksemplarer af "Minecraft", og den 33-årige svensker har vundet flere priser.

 

Andre producenter
Produkt fokus

Apple iPad mini Wi-Fi - 16 GB - Sort og skifer

Apple iPad mini Wi-Fi - 16 GB - Sort og skifer

Samme gode funktionaliteter som i den store iPad, men i en mindre og mere handy størrelse.