Fem Oscar nomineringer til danske film

edbpriser.dk 17-04-42062 08:20

"An Education"
Lone Scherfig ("Italiensk for begyndere") skriver dansk filmhistorie ved at få sin nye film "An Education" nomineret til Bedste Film. Det er aldrig sket før for en dansk instruktør. De tidligere Oscar vindere, "Babettes gæstebud" og "Pelle Erobreren", vandt begge i kategorien Bedste Udenlandske Film.

Udover nomineringen til Bedste Film fik "An Education" to nomineringer mere i kategorierne Bedste Manuskript Baseret på Tidligere Udgivet Materiale og Bedste Kvindelige Hovedrolle til hovedrolleindehaveren Carey Mulligan. "An Education" får først dansk biografpremiere 22. april.

"Burma VJ: Reporter i et lukket land"
Der var også dansk hæder til Anders Østergaard, der tidligere har lavet de eminente dokumentarfilm "Tintin et moi" og "Gasolin". Hans film "Burma VJ: Reporter i et lukket land" blev nomineret til Bedste Dokumentarfilm, og den spås endda til at være en af favoritterne i kategorien.

"The New Tenants"
Danmarks 5. Oscar nominering i år gik til den debuterende Joachim Back for hans kortfilm "The New Tenants" ("De nye lejere"). Det er dog ikke de rene Oscar novicer, der har været med til at lave filmen, da Oscar vinder Anders Thomas Jensen ("Valgaften") har skrevet manuskriptet, og en af producenterne, Tivi Magnusson, tidligere har været nomineret for "Grisen".

Flot dansk filmår
Desværre lykkedes det ikke at få "Frygtelig lykkelig" nomineret til Bedste Udenlandske Film, men med de fem nomineringer må vi alligevel sige, at det alt i alt blev et flot dansk filmår, og vi kan godt begynde at glæde os til Oscar showet, som løber af stablen natten mellem 7. og 8. marts og bliver vist live på TV2 Film og TV2 Film HD.

Avatar

"Avatar" og "The Hurt Locker" - 9 nomineringer hver
Det er helt sikkert også en aften, James Cameron glæder sig til, for hans film "Avatar" er nomineret til hele 9 Oscars. Det samme er hans ekskone Kathryn Bigelows "The Hurt Locker", der er en anderledes hård film om Irak krigen, så det skal blive et interessant indbyrdes opgør at følge. "Avatar"s store kommercielle succes gør den dog til favorit.

Meryl Streeps rekord
Meryl Streep er blevet nomineret Bedste Kvindelige Hovedrolle for hendes præstation i "Julie & Julia", og da det er hendes 16. nominering, slår hun dermed rekorden som den oftest nominerede skuespiller i filmhistorien. Hun har vundet to gange for "Kramer vs. Kramer" og "Sophies valg".

"Op"
Disney • Pixars "Op" gjorde sig også heldigt bemærket, da nomineringerne blev offentliggjort. Fem nomineringer blev det til, og det er bemærkelsesværdigt, at den både blev nomineret til Bedste Animerede Film og Bedste Film.


Se alle Osvar nomineringerne her:

Bedste Film
"Avatar"
"The Blind Side"
"District 9"
"An Education"
"The Hurt Locker"
"Inglourious Basterds"
"Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire"
"A Serious Man"
"Up"
"Up in the Air"

Bedste Mandlige Hovedrolle
Jeff Bridges i "Crazy Heart"
George Clooney i "Up in the Air"
Colin Firth i "A Single Man"
Morgan Freeman i "Invictus"
Jeremy Renner i "The Hurt Locker"

Bedste Kvindelige Hovedrolle
Sandra Bullock i "The Blind Side"
Helen Mirren i "The Last Station"
Carey Mulligan i "An Education"
Gabourey Sidibe i "Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire"
Meryl Streep i "Julie & Julia"

Bedste Mandlige Birolle
Matt Damon i "Invictus"
Woody Harrelson i "The Messenger"
Christopher Plummer i "The Last Station"
Stanley Tucci i "The Lovely Bones"
Christoph Waltz i "Inglourious Basterds"

Bedste Kvindelige Birolle
Penélope Cruz i "Nine"
Vera Farmiga i "Up in the Air"
Maggie Gyllenhaal i "Crazy Heart"
Anna Kendrick i "Up in the Air"
Mo'Nique i "Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire"

Bedste Instruktion
"Avatar" James Cameron
"The Hurt Locker" Kathryn Bigelow
"Inglourious Basterds" Quentin Tarantino
"Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire" Lee Daniels
"Up in the Air" Jason Reitman

Bedste Manuskript Baseret på Tidligere Udgivet Materiale
"District 9" Written by Neill Blomkamp and Terri Tatchell
"An Education" Screenplay by Nick Hornby
"In the Loop" Screenplay by Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
"Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire" Screenplay by Geoffrey Fletcher
"Up in the Air" Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner

Bedste Originale Manuskript
"The Hurt Locker" Mark Boal
"Inglourious Basterds" Quentin Tarantino
"The Messenger" Alessandro Camon & Oren Moverman
"A Serious Man" Joel Coen & Ethan Coen
"Up" Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy

Bedste Animerede Film
"Coraline" Henry Selick
"Fantastic Mr. Fox" Wes Anderson
"The Princess and the Frog" John Musker and Ron Clements
"The Secret of Kells" Tomm Moore
"Up" Pete Docter

Bedste Udenlandske Film
"Ajami" Israel
"El Secreto de Sus Ojos" Argentina
"The Milk of Sorrow" Peru
"Un Prophète" France
"The White Ribbon" Germany

Bedste Dokumentarfilm
"Burma VJ" Anders Østergaard and Lise Lense-Møller
"The Cove" Nominees to be determined
"Food, Inc." Robert Kenner and Elise Pearlstein
"The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers" Judith Ehrlich and Rick Goldsmith
"Which Way Home" Rebecca Cammisa

Bedste Fotograf
"Avatar" Mauro Fiore
"Harry Potter and the Half-Blood Prince" Bruno Delbonnel
"The Hurt Locker" Barry Ackroyd
"Inglourious Basterds" Robert Richardson
"The White Ribbon" Christian Berger

Bedste Klip
"Avatar" Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
"District 9" Julian Clarke
"The Hurt Locker" Bob Murawski and Chris Innis
"Inglourious Basterds" Sally Menke
"Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire" Joe Klotz

Bedste Lyd
"Avatar" Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
"The Hurt Locker" Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
"Inglourious Basterds" Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
"Star Trek" Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin
"Transformers: Revenge of the Fallen" Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson

Bedste Lydklip
"Avatar" Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
"The Hurt Locker" Paul N.J. Ottosson
"Inglourious Basterds" Wylie Stateman
"Star Trek" Mark Stoeckinger and Alan Rankin
"Up" Michael Silvers and Tom Myers

Bedste Visuelle Effekter
"Avatar" Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
"District 9" Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
"Star Trek" Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton

Bedste Art Direction (kulisser)
"Avatar" Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg
Set Decoration: Kim Sinclair
"The Imaginarium of Doctor Parnassus" Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro
Set Decoration: Caroline Smith
"Nine" Art Direction: John Myhre
Set Decoration: Gordon Sim
"Sherlock Holmes" Art Direction: Sarah Greenwood
Set Decoration: Katie Spencer
"The Young Victoria" Art Direction: Patrice Vermette
Set Decoration: Maggie Gray

Bedste Kostumer
"Bright Star" Janet Patterson
"Coco before Chanel" Catherine Leterrier
"The Imaginarium of Doctor Parnassus" Monique Prudhomme
"Nine" Colleen Atwood
"The Young Victoria" Sandy Powell 

Bedste Makeup
"Il Divo" Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
"Star Trek" Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
"The Young Victoria" Jon Henry Gordon and Jenny Shircore

Bedste Musik
"Avatar" James Horner
"Fantastic Mr. Fox" Alexandre Desplat
"The Hurt Locker" Marco Beltrami and Buck Sanders
"Sherlock Holmes" Hans Zimmer
"Up" Michael Giacchino

Bedste Sang
"Almost There" from "The Princess and the Frog" Randy Newman
"Down in New Orleans" from "The Princess and the Frog" Randy Newman
"Loin de Paname" from "Paris 36" Reinhardt Wagner & Frank Thomas
"Take It All" from "Nine" Maury Yeston
"The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)" from "Crazy Heart" Ryan Bingham & T Bone Burnett

Bedste Korte Animerede Film
"French Roast" Fabrice O. Joubert
"Granny O'Grimm's Sleeping Beauty" Nicky Phelan and Darragh O'Connell
"The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)" Javier Recio Gracia
"Logorama" Nicolas Schmerkin
"A Matter of Loaf and Death" Nick Park

Bedste Korte Dokumentarfilm
"China's Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province" Jon Alpert and Matthew O'Neill
"The Last Campaign of Governor Booth Gardner" Daniel Junge and Henry Ansbacher
"The Last Truck: Closing of a GM Plant" Steven Bognar and Julia Reichert
"Music by Prudence" Roger Ross Williams and Elinor Burkett
"Rabbit à la Berlin" Bartek Konopka and Anna Wydra

Bedste Kortfilm
"The Door" Juanita Wilson and James Flynn
"Instead of Abracadabra" Patrik Eklund and Mathias Fjellström
"Kavi" Gregg Helvey
"Miracle Fish" Luke Doolan and Drew Bailey
"The New Tenants" Joachim Back and Tivi Magnusson