Oscar nominering til Susanne Biers "Hævnen"

edbpriser.dk 25-01-2011 15:02

Den gyldne statuette bliver uddelt den 27. februar i Hollywood, og her vil vi for ottende gang skulle sidde og krydse fingre for en dansk film i kategorien Bedste Udenlandske Film.

Ligger lunt i svinget
Susanne Biers "Hævnen" er nemlig blevet nomineret til den hæderfulde pris, og den ligger endda lidt lunt i svinget, efter Bier tidligere på måneden modtog en Golden Globe for sin film. Det er nemlig ikke unormalt, at Golden Globe vinderen er den samme som den, der senere vinder Oscar'en.

Biers konkurrenter
De øvrige film i kategorien, som Bier skal konkurrere imod, er "Biutiful" (Mexico), "Dogtooth” (Grækenland), “Incendies” (Canada) og “Outside the Law (Hors-la-loi)” (Algeriet).

Ingen nominering til Paprika Steen
Der var ellers voksende håb om, at Paprika Steen ville få en velfortjent nominering i kategorien Bedste Kvindelige Hovedrolle for sin imponerende præstation i "Applaus". Flere af de store amerikanske anmeldere havde rost hende til skyerne, og det havde fået mange danske hjerter til at banke lidt ekstra kraftigt for, at vi kunne få den første danske nominering i kategorien nogensinde. Men ak, sådan skulle det ikke være.

Flest nomineringer til "The King's Speech"
Filmen, der fik flest Oscar nomineringer, er en film, der endnu ikke er kommet til Danmark, nemlig "The King's Speech" med Colin Firth, Helena Bonham Carter og Derek Jacobi, der modtog intet mindre end 12 nomineringer.

Coen brødrenes "True Grit"
Herefter følger Coen brødrenes genindspilning af John Wayne klassikeren "True Grit", der blev beæret med hele 10 nomineringer - heriblandt en til den kun 14-årige Hailee Steinfeld.

"Inception" fik otte nomineringer
Lidt overraskende for de mange fans af Christopher Nolans "Inception" var filmen ikke den med flest nomineringer, da den måtte "nøjes" otte nomineringer. Her er det pudsigt at bemærke, at "Inception" både er nomineret til Bedste Film og for det geniale manuskript, mens Nolan blev forbigået i Bedste Instruktør kategorien.

Facebook-filmen "The Social Network"
Otte nomineringer var der også til David Finchers Facebook-film "The Social Network", og her var der både plads til en Bedste Film nominering samt en nominering til "Seven" og "Fight Club" instruktøren selv.

Stor hæder til "Toy Story 3"
Pixars animerede hit "Toy Story 3" trådte ind i den eksklusive klub af film, der har været nomineret til både Bedste Film og Bedste Animerede Film, og filmen modtog i alt fem nomineringer.

Oscar uddeles søndag 27. februar
Overrækkelsen af årets Oscar-priser, der finder sted i The Kodak Theatre i Los Angeles den 27. februar, bliver transmitteret direkte på TV2 Film.

Se alle nomineringerne herunder:

Bedste Film:
"127 Hours"
"Black Swan"
"The Fighter"
"Inception"
"The Kids Are All Right"
"The King's Speech"
"The Social Network"
"Toy Story 3"
"True Grit"
"Winter's Bone"

Bedste Mandlige Hovedrolle:
Javier Bardem for "Biutiful"
Jeff Bridges for "True Grit"
Jesse Eisenberg for "The Social Network"
Colin Firth for "The King's Speech"
James Franco for "127 Hours"

Bedste Kvindlige Hovedrolle:
Annette Bening for "The Kids Are All Right"
Nicole Kidman for "Rabbit Hole"
Jennifer Lawrence for "Winter's Bone"
Natalie Portman for "Black Swan"
Michelle Williams for "Blue Valentine"

Bedste Mandlige Birolle:
Christian Bale for "The Fighter"
John Hawkes for "Winter's Bone"
Jeremy Renner for "The Town"
Mark Ruffalo for "The Kids Are All Right"
Geoffrey Rush for "The King's Speech"

Bedste Kvindelige Birolle:
Amy Adams for "The Fighter"
Helena Bonham Carter for "The King's Speech"
Melissa Leo for "The Fighter"
Hailee Steinfeld for "True Grit"
Jacki Weaver for "Animal Kingdom"

Bedste Instruktør:
Darren Aronofsky for "Black Swan"
Ethan Coen, Joel Coen for "True Grit"
David Fincher for "The Social Network"
Tom Hooper for "The King's Speech"
David O. Russell for "The Fighter"

Bedste Originale Manuskript:
"Another Year": Mike Leigh
"The Fighter": Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
"Inception": Christopher Nolan
"The Kids Are All Right": Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
"The King's Speech": David Seidler

Bedste Adapterede Manuskript:
"127 Hours": Danny Boyle, Simon Beaufoy
"The Social Network": Aaron Sorkin
"Toy Story 3": Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
"True Grit": Joel Coen, Ethan Coen
"Winter's Bone": Debra Granik, Anne Rosellini

Bedste Animerede Film:
"How to Train Your Dragon"
"L'illusionniste"
"Toy Story 3"

Bedste Udenlandske Film:
"Biutiful": Alejandro González Iñárritu (Mexico)
"Kynodontas": Giorgos Lanthimos (Grækenland)
"Hævnen": Susanne Bier (Danmark)
"Incendies": Denis Villeneuve (Canada)
"Hors-la-loi": Rachid Bouchareb (Algeriet)

Bedste Fotografering:
"Black Swan": Matthew Libatique
"Inception": Wally Pfister
"The King's Speech": Danny Cohen
"The Social Network": Jeff Cronenweth
"True Grit": Roger Deakins

Bedste Klip:
"127 Hours": Jon Harris
"Black Swan": Andrew Weisblum
"The Fighter": Pamela Martin
"The King's Speech": Tariq Anwar
"The Social Network": Kirk Baxter, Angus Wall

Bedste Kulisser:
"Alice in Wonderland": Robert Stromberg, Karen O'Hara
"Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1": Stuart Craig, Stephenie McMillan
"Inception": Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat
"The King's Speech": Eve Stewart, Judy Farr
"True Grit": Jess Gonchor, Nancy Haigh

Bedste Kostumer:
"Alice in Wonderland": Colleen Atwood
"Io sono l'amore": Antonella Cannarozzi
"The King's Speech": Jenny Beavan
"The Tempest": Sandy Powell
"True Grit": Mary Zophres

Bedste Makeup:
"Barney's Version"
"The Way Back"
"The Wolfman"

Bedste Musik:
"127 Hours": A.R. Rahman
"How to Train Your Dragon": John Powell
"Inception": Hans Zimmer
"The King's Speech": Alexandre Desplat
"The Social Network": Trent Reznor, Atticus Ross

Bedste Sang:
"127 Hours": A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido ("If I Rise")
"Country Strong": Bob DiPiero, Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges ("Coming Home")
"Tangled": Alan Menken, Glenn Slater ("I See the Light")
"Toy Story 3": Randy Newman ("We Belong Together")

Bedste Lyd:
"Inception"
"The King's Speech"
"Salt"
"The Social Network"
"True Grit"

Bedste Lydklip:
"Inception"
"Toy Story 3"
"TRON: Legacy"
"True Grit"
"Unstoppable"

Bedste Visuelle Effekter:
"Alice in Wonderland"
"Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1"
"Hereafter"
"Inception"
"Iron Man 2"

Bedste Dokumentarfilm:
"Exit Through the Gift Shop": Banksy
"GasLand": Josh Fox
"Inside Job": Charles Ferguson
"Restrepo": Tim Hetherington, Sebastian Junger
"Waste Land": Lucy Walker

Bedste Korte Dokumentarfilm:
"Killing in the Name"
"Poster Girl"
"Strangers No More"
"Sun Come Up"
"The Warriors of Qiugang"

Bedste Animerede Kortfilm:
"Day & Night"
"The Gruffalo"
"Let's Pollute"
"The Lost Thing"
"Madagascar, carnet de voyage"

Bedste Kortfilm:
"The Confession"
"The Crush"
"God of Love"
"Na Wewe"
"Wish 143"